Mezun Haberleri

Murat YUSUF' 14

1992 İstanbul doğumluyum. 2014 yılında İstanbul Aydin Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldum. Üniversite yılları şüphesiz kişinin kendini tanıyabileceği ve kendine bir şeyler katabileceği en verimli dönemlerden biridir. İstanbul Aydın Üniversitesi’nde okuduğum dönemlerde kendi alanlarında uzman olan kişilerle tanışma ve ders alma imkânı buldum. Kariyer Merkezi’nin sağlamış olduğu yerinde uygulama ayrıcalığı ile iş dünyasını tanıma ve gözlemleme imkânım oldu. Bu da iş hayatımıza başlamadan önce gireceğimiz sektörde nelerle karşılaşacağımız konusunda deneyim sahibi olmamızı sağladı. 2014 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra TGS yer hizmetlerinde işe girdim. Ardından operasyon ve THY bilet satış ofislerinde 2018 yılına kadar çalıştım. Daha sonra “Green Card” başvurusu yaptım ve olumlu sonuçlandıktan sonra ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Francisco şehrine taşındım. Hallmark Aviation Services şirketine başvurdum ve birçok aşamayı geçtikten sonra işe başladım. Şu an bu şirketin operasyon yetkilisi olarak iş hayatıma devam etmekteyim. Öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem ilerleyecekleri ve hedef koydukları kariyer basamaklarını kararlılıkla sürdürmeleridir. Üniversite hayatı sadece eğitim değil, sosyal çevrelerini de şekillendirecekleri bir yaşam alanı olduğunu unutmasınlar.

Tuğba BAŞAK ŞAHİN' 06

1985 İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi İstanbul/Bahçelievler’de tamamladım. Ön lisans eğitimimden 2006 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi, Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Tasarım ve Basım-Yayımcılık Programı’ndan, “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak mezun oldum. Çeşitli yayın evlerinde yerinde uygulama eğitimi, ajanslarda staj eğitimi alırken bu süreç zarfında iş hayatına eğitimim ile birlikte başlamış bulundum. Lisans eğitimimi 2011 yılında Dikey Geçiş Sınavı ile kazandığım Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nden “Onur Öğrencisi” olarak tamamladım. Buradaki başarımdan dolayı Sakıp Sabancı Vakfı tarafından, Sakıp Sabancı Birincilik Başarı Ödülünü layık görüldüm. Öğrenim süresi içerisinde çeşitli sergilerde katılımcı olarak yer aldım. Lisansüstü eğitimimi 2013 yılında İstanbul Arel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Grafik Anabilim Dalı’nda tamamladım. Öğrencilik döneminde çeşitli sergiler düzenleyerek; mezun olduktan sonra tezim üzerine konferans, seminer ve söyleşi etkinliklerim oldu. 2012 yılından itibaren İstanbul Aydın Üniversitesi, Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu, Grafik Tasarım Programı’nda Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktayım. İnsanların hayatlarında mutlaka bir dönüm noktası olmuştur. Benimki de İstanbul Aydın Üniversitesi, Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu’na başlamam ile oldu. Çünkü burada sadece öğrenci değil, birçok alanda yetkin bir birey olma imkânı sunuldu. Öncelikle üniversitenin her türlü imkânından sizi yararlandırmak isteyen güçlü bir yönetim ve başarabilirsiniz diye gözlerinizin içine bakan dinamik bir akademik kadro sizi karşılıyor. Özellikle ön lisans öğrencilerine yönelik dikey geçiş sınavına olan yönlendirmeler ve eğitimler sayesinde sınava hazırlanmada bir adım önde oluyorsunuz. “Yerinde Uygulama” ve “Staj” olanakları ile mezun olmadan iş deneyimi kazanmış hatta işe başlamış oluyorsunuz. Size düşen sadece eğitimi bir zorunluluktan çıkarıp, onu eğlenerek öğrenme metoduna dönüştürmek.

Erhan TÜRKAN' 07

1985 İstanbul doğumluyum. 2007 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nden mezun oldum. Okulda mesleğe Bodrum turları yaparak başladım. Hocalarımız bize çok fazla fikir verdi, tecrübelerini bize hep aktardı. Ardından üniversitemiz Kariyer Merkezi’nin sağlamış olduğu part time ve staj olanaklarını her zaman takip ettim. Üniversitemizin kulüp ve öğrenci birliklerinin bizlere sağlamış olduğu konferans ve seminerlerini katılmaktan hiçbir zaman geri kalmadım. Üniversite hayatımı tamamladıktan sonra dünyayı anlamak ve yabancı dilimi geliştirip kendi gelişimime katkı sağlamak için Londra’ya gittim. 2007-2009 yılları arasında Londra’da dil eğitimi aldım ve yarı zamanlı işler yaptım. 2010 yılı Şubat ayında The Marmara Şişli Otel’de satış ofisi asistanı olarak profesyonel iş hayatıma başladım. İkinci yıl satış yetkilisi oldum. 2012 yılında Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn Oteli’nde acenteler satış yetkilisi olarak işe başladım. Bu otel Hilton’un Garden Inn markası ile İstanbul’da açtığı ilk oteldi. Bu yeni kültürü tüm piyasaya yaymam ve satış rakamlarını 3 kat artırmamdan dolayı satış müdür yardımcısı olarak terfi aldım. Sonraki süreçte Uzakdoğu pazarıyla çalışan bir acentede, Jakarta’da çalışmak üzere iş geliştirme müdürü olarak işe başladım. 5 aylık sürecin ardından kariyerime Accor Hotels Türkiye satış ofisi bünyesindeki 18 otelinden sorumlu olarak Key Account Manager sıfatı ile devam ettim. Şu an ilk çalışma yerim olan HWS ( Hilton Worldwide Sales ) yani Hilton’un global satış ofisinin Türkiye şubesinde satış müdürü pozisyonuna çalışıyorum. Ayrıca son 10 yılın ülke turizmi adına en çok katkıyı sağlayan Ortadoğu pazarını Hilton Türkiye otelleri adına yönetmekte olan kişiyim. 2018 yılındaki başarımdan dolayı, MEA-T ( Middle East, Africa & Turkey ) bölgesinin Leisure segmentinden sorumlu en başarılı satışçısı seçildim. Öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem hayal dünyalarını ve ufuklarını her zaman geniş ve açık tutmalarıdır.

Mahmut YAZICI' 06

1983 İstanbul doğumluyum. 2006 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi, Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu’nun Uluslararası Lojistik Programı’ndan başarı ile mezun oldum. Mezuniyetimin sonrasında ilk iş tecrübemi; 2007-2009 Ser-Den Denizcilik’te Satış Temsilcisi pozisyonunda çalışarak edindim. Daha sonra KTT Konteyner A.Ş.’ye geçerek Satış Sorumlusu olarak 2009-2011 yılları arasında görev yaptım. Tecrübelerim artınca Nmt Cape Horn Şirketi’nden gelen İthalat Müdürü ve daha sonrasında yapacağım İthalat Direktörlüğü görevleri için 2011-2016 yılları arasında bu şirkette görev yaptım. 2018 yılında ise kendi şirketim olan Giz Uluslararası Taş ve Lojistik şirketini kurdum halen lojistik faaliyetlerime kendi şirketimde devam ediyorum.

Selda ÇALLI' 18

1996 İstanbul doğumluyum. 2018 yılında Fen-Edebiyat Fakülte birincisi olarak Psikoloji bölümünden mezun oldum. Öğrencilik sürecimde ulusal ve uluslarası kongrelerde çalışmalara katıldım. Okulda edindiğim bilgileri stajlarla pekiştirmek için 2. sınıftan itibaren farklı kurumlarda staj yaptım. Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Apamer Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Kim Psikoloji, Fransız Lape Hastanesi, İstek Koleji, Doğa Koleji gibi kurumlarda birbirinden farklı deneyimler kazandım. Mezun olduktan sonra Doğa Koleji’nde okul öncesi ve ilkokul psikoloğu olarak göreve başladım. Psikoloji dalında çocuk üzerinde uzmanlaşabilmek amacıyla test eğitimleri ve oyun terapisi eğitimi aldım. Şu an okuldaki görevimin yanı sıra oyun terapisti olarak danışan görmekteyim.

Atakan GÜRE' 07

1985 Samsun doğumluyum. İlköğretimimi Sakarya İlkokulu’nda, orta öğretimimi Samsun Huriye Süer Anadolu Lisesi’nde ve lise eğitimimi Samsun Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladım. 2004 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu İngilizce İşletme Bölümüne kayıt oldum. Bir yıl İngilizce hazırlık eğitiminin ardından iki yıllık ön lisans bölümümü de başarıyla tamamlayarak 2007 yılında ‘Yüksek Onur Öğrencisi’ olarak mezun oldum. Ön Lisans eğitimim sırasında, ikinci öğretim öğrencisi olduğum için gündüzleri çalışma imkanım oluyordu, ben de yaklaşık 1,5 yıl boyunca Türkiye’ nin en büyük insan kaynakları şirketlerinden birinde part-time olarak çalıştım. 2007 yılında girmiş olduğum Dikey Geçiş Sınavı’ nda dereceye girerek başka bir üniversiteyi kazanmış olmama rağmen okulumunuz Hollanda’ nın Eindhoven şehrinde bulunan Notenboom Business School ile yapmış olduğu anlaşmayla Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu İşletme ve İktisat bölümlerinden başarıyla mezun olmuş 18 kişiyle birlikte bu programa dahil oldum. 2010 yılında lisans diplomamı Notenboom Business School’ dan alarak mezun oldum ve Türkiye’ ye döndüm. Hollanda’ da bulunduğumuz zaman içerisinde Mütevelli Heyet Başkanımız’ dan bölüm hocalarımıza kadar herkesin bir eli bizlerin üzerindeydi, her daim bizlere destek oldular. Okulumuzun bizlere sağlamış olduğu bu program sayesinde kendimi hem sosyal anlamda geliştirme imkanım oldu hem de profesyonel yaşamda kendimi iş hayatına hazırlamış oldum. 2010 - 2011 yılları arasında Serve Kırtasiye’ de satış sorumlusu olarak görev aldım. 2011- 2013 yılları arasında Tesco Kipa’ da Kiralama Uzmanı olarak göreve başladım. Tesco Kipa’ nın Türkiye’ de bulunan 35 AVM’ sinde bulunan 1000’ den fazla mağazanın kiracı ilişkilerini, yeni mağaza kiralama süreçlerini yönettim. 2014 yılında aynı şirkette Kiralama Müdürü pozisyonuna yükseldim. 2015 yılından günümüze kadar ise Apleona Real Estate şirketinde İş Geliştirme ve Kiralama Müdürü olarak görev almaktayım. Türkiye genelinde şu ana kadar 10’ dan fazla AVM açılışı gerçekleştirdim , şuanda da Türkiye’ nin çeşitli bölgelerinde yer alan 12 AVM’ nin de yönetim ve kiralama süreçlerini içerisinde yer alıyorum. Sonuç olarak İAÜ bana unutamayacağım üç yıl ve harika dostluklar kazandırdı. Unutulmamalıdır ki üniversite hayatı sadece eğitim demek değildir. Üniversite eğitim ile birlikte kendimizi sosyal anlamda da geliştirebileceğimiz kendimizle birlikte çevremize, yaşadığımız alana, ülkemize katkıda bulunmamızı sağlayan hayatımızın en güzel, en unutulmadık yıllarını geçirdiğimiz bir çatıdır.

Zişan ÇAPAR' 17

10 Şubat 1993 yılında Konya’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Özel Diltaş İlköğretim Okulu’nda tamamladım. Lise sınavlarında Anadolu lisesini kazandım ve iki sene Anadolu lisesinde devam ettim. 11. sınıfta özel Diltaş Lisesi’ne burslu olarak geçiş yaptım ve liseyi orda tamamladım. 2011 yolunda İstanbul Aydın Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi’ni kazandım. Bir sene hazırlık beş sene üniversite hayatından sonra 2017 yılında Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldum. Mezun olduktan sonra yine fakültemde işe başladım. Daha sonra uzmanlık eğitimim için ayrılmak zorunda kaldım. Üniversite hayatım boyunca gerek hocalarım gerekse klinik ve laboratuvar sürecim boyunca üniversitemin kaynaklarından mümkün olduğunca yararlanmaya çalıştım. Staj kotalarımız diğer üniversitelerden daha fazla tutuldu ve bunun bizi daha çok geliştirdiğine inanıyorum. Eğitim, bilgi ve kendimize güven konusunda hocalarımızdan çok fazla şey öğrendik. Benim en önemli tavsiyem üniversite hayatını dolu dolu geçirmeniz olacaktır. Ben ve arkadaşlarım çok zor bir bölümde okuduk ve çok çalıştık. Çoğu zaman çalışmaktan sosyal hayatımız bile olmadı. Sağlık sektörünü seçecek arkadaşlara tavsiyem eğer gerçekten mesleğinizi sevecekseniz ve severek yapacaksanız seçmelisiniz. Bunun için de lisede tıp istiyorsanız hastanede, diş hekimliği istiyorsanız muayenehanede veya kliniklerde 2-3 gün vakit geçirip kendinizi ben bu mesleği gerçekten istiyor muyum diye sorgulamanızı tavsiye ederim.

Cihan ÇETİNKAYA' 08

14 Mart 1984 İstanbul doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Avcılar’da, lise eğitimimi ise Fatih Pertevniyal Anadolu Lisesi’nde tamamladım. Yüksek okul eğitimime Pera Güzel Sanatlar’da başlayarak sırasıyla İtalya ve Portekiz’de katıldığım kısa grafik eğitimlerinden sonra, 2008 yılında ön lisansımı İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Tasarım ve Basım-Yayın Bölümü’nde, yüksek onur belgeleriyle mezun olarak tamamladım. Üniversite yıllarımda iş hayatına atılarak çeşitli yayın evleri ve ajanslarda çalıştım. Lisans eğitimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Fakültesi’nde tamamladıktan sonra da yüksek lisans için Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne devam ettim. “İç Göç” üzerine hazırladığım tezimle İletişim ve Tasarım Bölümü’nden mezun oldum. Şu anda da yaklaşık 10 yıldır devam ettiğim LC Waikiki Mağazacılık şirketinde Kıdemli Grafik Tasarımcı ve Sanat Yönetmeni olarak çalışıyorum. Şirketin reklam çekimleri ve marka tasarımlarında görevler üstlenmekteyim. Bunun yanında ayrıca şirketimin Akademi biriminde iç eğitmenlik yapmakta ve İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Moda Tasarımı bölümünde de öğretim görevlisi olarak iş hayatımda edindiğim tecrübeleri öğrencilere aktarmaktayım. İstanbul Aydın Üniversitesi’nde aldığım ön lisans eğitimi sırasında, ikinci öğretim öğrencisi olmama rağmen, üniversitemizin sunduğu “tercih bursu”ndan yararlandım. Dolayısıyla gündüzleri çalışma imkanı buldum. Bu sayede hem okul ücretimi, hem de harçlığımı çıkardım. Bir bakıma hayata erken atıldım diyebilirim. Neyse ki okulda derslerimize giren hocalarımızın ilgileri ve çalışkan öğrencilere olan yardımsever tavırları, okulu başarılı şekilde bitirmemi sağladı. Öğrencilik hayatım boyunca sürekli çalışmak durumunda kaldım. Bu dönemde şunu fark ettim: İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencisi olmam benim iş dünyasında tercih edilen bir çalışan olmamı sağladı. Bunda üniversitemizde gördüğümüz derslerdeki sektöre dönük, iş hayatıyla uyumlu müfredat ve aldığımız eğitimle ilgili sektörlerde staj imkanının da büyük etkisi oldu. Üniversiteden mezun olur olmaz hemen İAÜ Kariyer Merkezi ile iletişime geçtim. Halen de diyaloğum devam ediyor. Sektörel gelişmeler ve iş dünyası ile ilgili ve yeni mezunlara iş imkanı için görüşmelerim de devam edecek. Geriden gelen arkadaşlarıma da okulun tüm imkanlarından faydalanmaları, mensubu olacakları sektörü iyi takip etmeleri ve okul klüp ve mezunlar derneklerine üye olmalarını tavsiye ediyorum. Zira tüm bunlar onları geleceğe hazırlayacak. Üniversite hayatımla ilgili tek pişmanlığım, devam sorunu yaşamam oldu. Mezuniyetimi etkileyecek bir devam sorunu değildi bu, ancak ikinci öğretim öğrencisi olmam hasebiyle gündüzleri çalıştığım için her gün okula devam etme imkanı bulamıyordum. Bugün geriye dönebilsem bu konuda kendimi zorlar, her gün derslerime devam ederdim.

Uras KANMIŞ' 14

1990 Eskişehir doğumluyum. Orta ve lise eğitimimi Eskişehir’de tamamladıktan sonra 2014 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Şubat 2015’den beri İstanbul Aydın Üniversitesi Kariyer Merkezi Bünyesinde Mezun Yerleştirme Uzmanı olarak çalışıyorum. Aynı zamanda İnsan Kaynakları alanında yüksek lisans yapmakta ve bu alanda uzmanlaşmaktayım. Üniversite eğitimi almanın avantajlarından ve insana kattığı değerden bahsetmek isterim; üniversite oldukça genç yaşta adım attığımız ve bize farklı bir vizyon katan bir eğitim yuvasıdır. Üniversite okuyor olmak, alışılagelmişin dışına çıkmanızı ve koşulsuz destekten uzaklaşıp kendi ayaklarınız üzerinde daha sağlam durabilmenizi sağlar. Aldığım eğitim ile alakalı bir alanda çalışmıyorum fakat yaptığım iş sayesinde aslında neyi istediğimi ve hangi alanda ilerlemem gerektiğini keşfettim, kısacası kendimi keşfettim ve derhal bu alanda yüksek lisans eğitimi almaya başladım. İstanbul Aydın Üniversitesi verdiği teorik eğitimin yanı sıra öğrencilerinin pratik anlamda tecrübe kazanmalarına önem veren bir kurum olması sebebiyle kişiler mezun olduktan sonra iş hayatına kolay adaptasyon sağlayabiliyor. Lisans öğrenimine devam eden arkadaşlarımızın her şeyden önce kişisel hedeflerini belirlemeleri yararlarına olacaktır. Doğru hedefi belirlemenin yanında, bu hedefin kendi yapınıza uygun olup olmadığından emin olmak da çok büyük önem taşıyor. Ayrıca belirlenen hedef ulaşılabilir ve ulaşıldıktan sonra sizi mutlu edebilir olmalı. Bunun yanında öğrenci sosyal alanda da kendini geliştirmeli. Boş zamanlarda tiyatro, sinema, konser gibi sosyal aktivitelere katılım sağlanmalıdır. Kalan zamanda mümkünse bir işte çalışılmalı ve yardım gibi gönüllü etkinliklerde katılınmalıdır. En az bir yabancı dil öğrenmek hayati önem taşıyor.

Cahit KESGİN' 17

3 Mart 1991 İstanbul doğumdum ve aslen Kayseriliyim. İlk ve orta eğitim - öğretim hayatımı İstanbul Bahçelievler’de tamamladım. Lise öğrenimimi ise Tekirdağ Fen Lisesi’nde başlayarak İstanbul Adnan Menderes Anadolu Lisesi’nde tamamladım. 2011 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi’ni kazandım. Bir yıl İngilizce hazırlık eğitiminden sonra fakültenin ilk öğrencileri olarak Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilik hayatım başlamış oldu. Diş Hekimliği Fakültesi’nin ilk öğrencisi olma avantajıyla birebir eğitim almış oldum. Hocalarımızın engin bilgileri ve fakültemizin sağladığı sonsuz imkânlar sayesinde çok iyi şekilde yetiştirildik. Hekimlik belki dünyanın en zor ve kutsal mesleklerinden biri fakat mezuniyet sonrası üniversitemin kattığı bilgiler ışığında bu mesleği rahatlıkla icra ediyorum. Daha mezun olmadan üniversitemiz bana iş teklifinde bulundu. Diplomamı aldıktan sonra İstanbul Aydın Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi’nde meslek hayatıma başlamış oldum. Üniversite bünyesinde eğitim ve gelişimim devam etti. Hocalarımın öğrencisiyken aynı çatı altında meslektaş olduk. Kariyer hayatımın üniversite bünyesinde devam etmesinden çok mutluyum. Üniversitemizin yetiştirdiği bir öğrenci olarak burada çalışma hayatıma devam ettiğim için avantajlarımı kullanıyorum. Üniversiteyle aramdaki karşılıklı güven ve sahiplenme duygusu gün geçtikçe artmaktadır. Buradan bana destek olan başta hocalarım ve çalışma arkadaşlarıma minnetlerimi sunuyorum.

Öznur TOPÇU' 13

1990 İstanbul doğumluyum, memleketim Sivas. Pek çok desteğin yanı sıra en çok da ailemin desteği ile bugünlere geldim. Yüksek gıda mühendisi ve profesyonel yaşam koçuyum. Yüksek lisansımın bitmesinden 1 ay sonra kızım dünyaya geldi ve artık anneyim. Eğitim hayatım boyunca fen bilimlerine özellikle kimya ve biyolojiye artı bir ilgim vardı. Zaman geçmesiyle buna sağlık bilimleri de dahil olmuştu. Mesleğimi seçerken tüm ilgi alanlarımı içinde barındıran gıda mühendisliğini tercih etmek istedim. Birkaç üniversite gezmiştik. İstanbul Aydın Üniversitesinin, tercih danışma merkezinin tutumu, tanıştığımız akademisyenlerin vizyonu, okulun lisans bölümlerinin yeni yapılanıyor olması, burs imkanları, öğrenciye sunulan imkanlar, bölümün ilk mezunu olacak olmanın avantajları, yabancı dil eğitimi, ulaşım kolaylığı gibi pek çok özelliğin birleşmesi karar vermemizi kolaylaştırmıştı. Ön görüm okul büyürken biz büyüyeceğiz, biz ilerlerken üniversitemiz ilerleyecekti. Okulun kalitesi bizim kalitemiz demekti. Öyle de oldu, bölümün en tanınır tecrübeli hocaları, staj imkanları, yerinde uygulama desteği, öğrencinin etkin şekilde dinlenmesi, kalite politikaları, derslikler, laboratuvar imkanları ile özel bir bölüm eğitimi aldım. Okuldaki arkadaş çevresi de önemliydi tabi. Tüm arkadaşlarımızın aynı azimde çalışması, kendine saygısı ve sevgisi olan kişilerle iletişimde olmak, yakın arkadaşlıklar derslerdeki verimi arttırıyor ve kişisel olarak mutluluğa da neden oluyordu. Hala yakın arkadaşlarımla düzenli görüşürüm. Okulumuz ve hocalarımız bana vizyon, bakış açısı, girişimci ruhu, özgüven, bilgi, deneyim, tecrübe ve donanım kazandırdı evet fakat en yakın arkadaşlarımı da kazandırdı. Hocalarımızın ve okuldaki birimlerin yönlendirmesi hayatıma pek çok şey kattı. Yerinde uygulama merkezinin (kariyer merkezi) doğru yönlendirmesi ile staj yaptığım yerlerden güzel bağlantılar yakaladım. Mezun olduktan sonra staj yerlerimde işe girdim. Birçok proje ve ürün geliştirdim. TÜBİTAK projeleri hazırladım. Uluslararası akademik makalelerim yayımlandı. Ürünlerim yurt dışında pazara sunuldu. TİKA ile ortak çalışmalarım oldu ve yurt dışında fabrika kurulmasında benim de desteğim oldu. Pek çok zorunlu ve gönüllü staj deneyimim, yerinde uygulamalarım, öğrenciyken dönemsel çalışmalarım, part time çalışmalarım, farklı sektörler görmem, mezuniyetimden beri diplomamla kendi mesleğimi yaptığım 2 iş tecrübem, girişim ön denemem (yaşam koçuyuz) ile yaptığım tecrübe birikimlerimle gelecekteki hedefim hayalimdeki gıda üretim girişimimi gerçekleştirip aileme ithaf etmektir. Üniversiteli arkadaşlarıma tavsiyem, okurken mümkün olduğunca iş hayatında olup, farklı sektörler görmeleri, insanlarla iletişim kurmalarıdır. Kendilerini tanımaya yönelik analizler yapmalı, ne istediğini bilmeli, dersi iyi dinleyip mutlaka günlük çalışmalı, bol okumalı, iş zaman matrisi uygulamalı ve her zaman doģru dürüst ve temiz kalpli olmayı prensip edinmelidirler.

Aşkın YILMAZ' 07

15 Mart 1986 İstanbul’da doğdum. 2004 Yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu İngilizce İşletme bölümünü kazandım. İstanbul Aydın Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü ilk öğrencilerindenim. Üniversitemizin yerinde uygulama merkezi, kariyerimize basamak olarak staj imkanı sunması, üniversitemiz öğrencilerine sunmuş olduğu en büyük imkanlardandır. İstanbul Aydın Üniversitesi Kariyer Merkezinin sağlamış olduğu olanak ile İngilizce Hazırlık sınıfı eğitimimden sonra birinci sınıftayken Siemens AŞ, İnsan Kaynakları departmanın da beş ay süre ile staj yaptım. Yine üniversitemizin öğrencilerine sunmuş olduğu en büyük imkanlardan birisi olan yurtdışı eğitim programına dikey geçiş yaptım. 2007 Yılında Hollanda’nın Eindhoven şehrinde Notenboom Business School İşletme Yönetimi yönetimine dikey geçiş ile devam ettim ve buradan mezun oldum. Profesyonel iş hayatıma finans sektöründe yetkili olarak başlamıştım. Aldığım terfiler sonuncu şu anda aynı finans kuruluşunda Şube Müdürü olarak on kişilik ekibim ile birlikte devam etmekteyim. Gerek eğitim, gerek profesyonel iş hayatında güzel başarılar elde etmenin en büyük etkeni, okulumuzun ve hocalarımızın sunmuş olduğu fırsatların hepsini değerlendirmemden kaynaklanmaktadır. Şu an İstanbul Aydın Üniversitesi’nde eğitimine devam eden öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem, üniversitemizin ve hocalarınızın sunmuş olduğu her fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeleridir.

Oğuzhan MEMİŞ' 15

1991 İstanbul doğumluyum. İstanbul aydın üniversitesi 2015 mezunlarındanım. Üniversitemizde mezun olana kadar çok güzel tecrübeler ve arkadaşlıklar edindim. Üniversite hayatım boyunca 600’e yakın yazılım eğitim videosu hazırlayıp YouTube üzerinden yayınladım. Henüz üniversite 1 ‘de ilk bilişim şirketimi kurdum. Hem şirket işleri hem de üniversitemizde dersleri vermekle uğraşmak sanıldığı kadar zor olmadı. Okulumuzdaki tecrübeli hocalarımız her daim yanımızda oldular ve desteklediler. İstanbul aydın üniversitesinin bir güzel yanı ise bir derdiniz olduğunda bunu personeli, profesörü, rektörü hatta ve hatta okul başkanına kadar ulaşıp derdinizi anlatmanızdır. Eğitim hayatım boyunca bir çok kez Mustafa Aydın’ı okul içinde gezip öğrencilerin dertlerini ve sorunlarını dinlediğine şahit oldum. Okulumuzun teknolojik gelişmelere açık ve teknoloji ile iç içe bir okul olmasından dolayı iş hayatında sıkça kullanılan Apple bilgisayarı ilk defa okulumuzda kullandım. O zamana kadar bir Apple bilgisayar sahibi olacak durumum ve imkanım olmadı. Üniversitemizden 2015 yılında mezun olduktan sonra kendimi tamamen işlerime adadım. Şu anda Türkiye’nin hemen hemen her şehrine, dünyanın birçok ülkesine İstanbul ve Londra merkezli ofislerimizden yazılım ürünleri geliştirmekte ve satmaktayız. Okulumuzda okuyan ve okumak isteyen arkadaşlarıma tavsiyem hocaları ile iletişim kurmaktan ve destek almaktan çekinmemeleridir. Bu yıllarda gelişiminize yapacağınız her türlü yatırım ilerki yıllarda sizlere maddi ve manevi olarak geri dönüş sağlayacaktır. Henüz üniversitemizde okuyan veya mezun olmuş tanışamadığım arkadaşlarım ile iş hayatında tanışmayı sabırsızlıkla bekliyor olacağım

Fatma Gülşah DİZAR' 07

İstanbul Aydın Üniversite’si ilk öğrencilerinden, ilk mezunlarından biriyim. Üniversite eğitimime Anadolu Üniversitesi İşletme, İstanbul Üniversitesi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümlerini de ekledikten sonra İstanbul Aydın Üniversitesi İşletme Yönetimi Yüksek Lisans öğrencisi olarak devam ettim. THY Teknik şirketinde Planlama Uzmanı, Eğitim Koordinatörü, Kalite Koordinatörü gibi yaklaşık 12 yıl süren görevlerimin ardından 2019 yılı itibariyle Neuroscience şirketinde Marketing Manager görevime başladım. Kurumsal hayat ile birlikte bir girişimci olarak 2016 yılında Create The Craft şirketimi kurarak hayatın içerisinde bana keyif veren alanları işe dönüştürdüm. Create The Craft’ın TalentPolitan dergisi ile işbirliği yaptığı dönem boyunca derginin Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenerek farklı alanlarda çalışma fırsatı buldum. Üniversite hayatının kişinin potansiyelini keşfettiği ve ortaya çıkarabildiği en verimli dönemlerden biri olduğunu düşünüyorum. Bunu fark eden öğrenci geleceği adına ciddi adımlar atma şansını yakalayabilmektedir. Üniversitemizin ilk yıllarında henüz okulumuzun adı bilinmezken öğrenci konseyinde, kulüpler birliğinde görev alarak çalışmış bir öğrenci olarak hem eğlenip hem de bir öğrenci olarak ciddi sorumluluklar almanın katkılarını hayatımın içinde hep gördüm. O dönemin kendime yatırım yaptığım dönemlerin başlangıcı olduğunu biliyorum. Kendime ve okuluma baktığımda kat ettiğimiz yolları görünce de haklı bir gurur yaşıyorum. Üniversitenin sunduğu tüm imkanlardan faydalanabilmek -ki bu anlamda çok şanslı olarak adledilebileceğimiz bir üniversiteye sahibiz- ve bir öğrenci olarak sorumluluklarını yerine getirmek hayata bir adım önde başlamayı sağlıyor. Sonrasında da o adımların devamı geliyor, gelmeli... Ben dünkü Gülşah değilim, yarın da bugünkü Gülşah olmayacağım. Öğrencilerimizin de öğrenciliklerini farkındalıkla yaşayabilmelerini diliyorum.

Ufuk AKKAYA' 17

İstanbul Aydın Üniversitesi, Güzel sanatlar Fakültesi’nin Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü’nden onur derecesiyle mezun oldum. 2011 ile 2016 yılları arasında Akyiğit Mağazacılık (Collezione), Beymen ve Mudo Tasarım Bölümü’nde da staj yapma fırsatını yakaladım. Birçok tasarım yarışmasına katıldım. 2010 yılında (KASİD) Küresel Atılım Sanayici Ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği “Genç Vizyon Moda Tasarım Yarışması”nda 1.’lik Ödülü kazandım. Haziran 2015’te “Dream Style Moda Tasarım Yarışması”nda 1.’ lik ödülü, Ekim 2015’te (İTHİB) İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği’nin düzenlediği “10. Kumaş Tasarım Yarışması”nda 2’lik Ödülü, Ocak 2016’da “Junıor Show Bebek ve Çocuk Giyim Tasarım Yarışması”nda 2.’lik Ödülü ve Şubat 2016’da (TİGSAD) Tigsad İç Giyim Sanayiciler Derneği’nin düzenlediği “İç Giyim Tasarım Yarışması”nda finalist olarak koleksiyonumun sunumunu gerçekleştirdim. (EİB) Ege İhracatçı Birlikleri’nin düzenlediği “11. Moda Tasarım Yarışması”nda 2.’lik Ödülü alarak yurtdışında eğitim hakkı kazandım ve İtalya, Milano’da Istituto, Marangoni‘de “Master Fashion Design Menswear” okumaktayım. Ayrıca TOFD (Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği) tasarımcısıyım ve farklı firmalara koleksiyonlar hazırlamaktayım.

Yağmur AYSAN’ 13

1994 İstanbul doğumluyum. 2012’de Bakırköy Anadolu Kız Meslek Lisesi’nin Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü’nü bitirdim. 2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü’ne birincilikle ve tam burslu olarak kayıt oldum ve sonuçta onur derecesi ile mezun oldum. İlkokul çağlarımda hedeflerim moda yönündeydi. Modaya olan ilgim bu zamana kadar değişmedi, daha da arttı. 2012 yılından itibaren farklı firmalarla ve tasarımcılarla, birçok dergi ve katalog çekimlerinde çalıştım. 2015 yılında katıldığım Dream Style-Moda Tasarım Yarışmasında finalist olarak koleksiyonumu sundum. 2016 Ekim ayında Kea-Copenhagen School of Design and Technology (Danimarka) The Charette-Urban Livebality programı kapsamında ekibim ile birlikte 1. lik ödülünü kazandım. 2018’de EİB Moda Tasarım Yarışması’nda final heyecanını yaşayan 10 tasarımcıdan birisi oldum. Halen moda tasarımcısı olarak çalışıyorum.

Baran ERDOĞAN' 07

25 Nisan 1984 Tarihinde İstanbul Fatihte doğdum. Aslen Tunceli Hozatlıyım. Çocukluğum doğma büyüme İstanbul'un Ambarlı semtinde geçti. İlkokulu Ambarlı İlkokulu’nda, ortaokulu Güngör Tekiner Ortaokulu’nda ve Liseyi Sabancı 50.yıl İnsa lisesinde bitirdim. Akabinde üniversite sınavlarına hazırlanmak için 1 sene dershane eğitimi aldıktan sonra İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksek Okulu Büro Yönetimi Bölümü’ne, çalışma hayatına erken atıldığımdan ikinci öğretim tercih olarak kayıt oldum. Burada ilk sene İngilizce sonraki 2 sene önlisans eğitimi gördükten sonra mezun oldum. Daha sonra Eskişehir Üniversitesi İşletme Lisans bölümüne dikey geçiş yaptım ve 2 yıl sonunda mezun oldum. Şu an iş hayatına üniversitede part time çalışma imkanı yakaladığım Türkiye'nin en büyük insan kaynakları şirketlerinden biri olan Mystaff İnsan Kaynakları’nda Satınalma Müdürlüğü görevinde devam etmekteyim. İstanbul Aydın Üniversitesi'ne başladığım zaman çalışmam gerektiği bir dönemdi. Bu nedenle tercihimi İkinci Öğretim’den yana yapmıştım. Kendimiz dışında diğer okul arkadaşlarımızın da çalışıp okumaya devam etmesi kendimdeki azmi devam ettirmeyi sağladı. Okuldaki hocalarımızın da bize gerektiği yakınlık ve alakayı göstermesiyle çok güzel bir 3 yıl geçirdim diyebilirim. Okulumuzun o zamanlar çok geçmişi olmadığı halde kısa sürede ciddi şirketlerle yapmış olduğu anlaşmalar sonucu orta ve büyük ölçekli firmalarda staj yapma imkanımız vardı. Hatta bu imkanlar dahilinde çok arkadaşımız bu firmalarda kaldılar ve yönetici olarak kariyerlerine devam ediyorlar. Özellikle İstanbul Aydın Üniversitesi’nin meslek eğitimi kuvveti sayesinde okul ve iş hayatı entegrasyonunu çok iyi yönettiğini düşünüyorum. Meslek hayatına yönelik eğitimimin ciddi ve deneyimli bir öğretim görevlisi kadrosu tarafından veriliyor olması benim en büyük avantajımdı. Şu an çalışmakta olduğum şirketimle Kariyer Merkezi desteğiyle tanıştım, şimdide yakından temas halindeyim diyebilirim. Şu an firmamız ve İstanbul Aydın Üniversitesi ile part time ve full time iş imkanları konusunda ciddi iletişim halindeyiz. Kariyer Merkezi çalışmaları doğrultusunda bu etkileşimi iş hayatına başarıyla aktardığımızı düşünmekteyim. Hem çalışıp hem okumayı herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Okulumuzun çok iyi imkanları var Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu alt yapısına dayanan temelde hayata ilk adımda çok tecrübeli bir kadroya sahip olduklarını bilsinler. Üniversitenin kariyer merkezi, dernekler buralardaki iletişimi hep sağlasınlar ve üye olup desteklerinin devamına yönelik çalışmalar yapsınlar. Okul zamanlarımda hiç “keşke şu olsaydı..” dediğim bir şey hatırlamıyorum. Hani derler ya acısıyla tatlısıyla 3 yılım hem iş hem arkadaşlık olarak dolu dolu geçti ve zaman geçtikçe keşke bir 3 senem daha olsaydı da yeniden okusaydım diyorum.

Merve Elif Şahne' 15

1993 Ankara doğumluyum ortaokul ve lise öğrenimimi İstanbul da tamamladım . 2011 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi psikoloji bölümünü kazandım. Üniversite hayatım boyunca çok kıymetli ve gerçekten şu an bulunduğum yerde olmamı sağlayacak hocalarla bir arada oldum. Üniversite hayatınızda yollarınızın kesiştiği kişiler hocalarınız üniversitenizin size sağladığı imkanların meslek hayatınızda çok önemli yeri var. Üniversite yıllarım boyunca hem okulun kariyer merkezinden hem de hocalarımdan aldığım destekle önemli yerlerde staj yapma imkanım oldu. Mezun olduktan sonra (2015) öğrencilik yıllarımda gönüllü olarak çalıştığım Darülaceze kurumunda işe başladım . Darülaceze de çalışırken klinik psikoloji Yüksek lisans eğitimime başladım. Burada çalışırken yine üniversite yıllarında staj yaptığım Tav Holding den iş teklifi aldım. 3 yıldır Tav Güvenlik İnsan Kaynakları bünyesinde görev yapmaktayım. Burada çalıştığım süre zarfında hem insan kaynakları süreçlerini yürütme şansım hem de personele psikolojik destek hizmeti sağlama şansım oldu. Yüksek lisans eğitimim bittikten sonra dil eğitimi için Londra’ya gittim. Londra' da olduğum sure de Yüksek Lisans tezimin konusu olan “Atatürk Havalimanında Yaşanan Terör Saldırısından Sonra Personelde Görülen Travma Sonrası Stres Bozukluğu ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu ile İlişkili Faktörler “ konulu tezim Cambridge Üniversitesi’nin düzenlediği ICPESS 2018 Venedik te yapılan uluslararası sivil havacılık kongresinde yayınlandı. Kongre de yayınlanan tüm makaleler bir kitapta bir araya getirildi. Bu gerçekten benim için paha biçilemez bir deneyimdi. Dil eğitimim bittikten sonra aynı şirkette çalışmaya devam ettim. Şu an da Tav Güvenlik şirketinde İş Geliştirme ve Ar-Ge uzmanı olarak görev yapıyorum. Meslektaşlarıma ve öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem her ne yaparsanız yapın severek ve sabrederek yapın. Bazen okuduğumuz bölümler bize hayatımızda çok farklı pencereler açıyor. Yeteneklerinizin ve içinizdeki heyecanın sizi istediğiniz yerlere getirmesi dileğiyle..

Serdar Fikret ARPAĞ' 06

28.10.1983 İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi İstanbul / Bahçelievler’de tamamladım. 2006 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi, Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Lojistik bölümü ilk mezunlarındanım. Üniversitemiz Kariyer Merkezi’nin sağlamış olduğu part time ve staj olanaklarını her zaman takip ettim. Üniversitemizin kulüp ve öğrenci birliklerinin bizlere sağlamış olduğu konferans ve seminerlerini katılmaktan hiçbir zaman geri kalmadım. Üniversitemiz kariyer merkezinin sağlamış olduğu yerinde uygulama imkanı ile 2004 yılında meslek hayatıma ilk adımı atmış oldum. Stajyer olarak başlamış olduğum iş yerimde yine aynı firmadan iş teklifi alarak profesyonel olarak operasyon ekibinde görev yapmaya başladım. Yabancı dilimi geliştirmek ve farklı kültürü tanıtmak amacıyla 2011 yılında İngiltere’ nin Cambridge şehrinde 1,5 yıl dil eğitimi aldım. Sonrasında kariyer olarak Hong Kong, Türkiye, Amsterdam Hollanda lojistik sektöründe yöneticilik görevlerime sırasıyla devam ettim. Şu anda Transavrasya Uluslararası Taşımacılık şirketinde Genel Müdür Yardımcısı olarak görevimi devam ettirmekteyim. Öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem üniversitemizin sizlere sunmuş olduğu fırsatları en iyi şekilde sonuna kadar değerlendirmeleri ve en az bir yabancı dil mutlaka öğrenmeliridir.

Sinem VURAL' 07

1986 Gümüşhane doğumluyum. İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünün ilk mezunlarındanım. Mezuniyet sonrası 1,5 yıl kadar Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın Dr. Mustafa Aydın’ın özel kaleminde görev yaptım. Ardından 2 yıl kadar da Londra’da özel bir şirkette çalıştım. Son 8 yıldır da Türk Hava Yolları’nda (THY) uçucu olarak görev yapıyorum. İstanbul Aydın Üniversitesi, dürüstlük, eşitlik, adalet, güvenilir olma, başarı odaklılık, yeniliklere açıklık gibi değerlerimin daha da gelişmesine katkıda bulundu. Üniversite her şeyden önce insana bir vizyon katıyor. Öğrenci bunun üzerine koyarak kendi kişisel gelişimini tamamlıyor diye düşünüyorum. Öyle ki, burada aldığım eğitimin ve etik değerlerin bana kattıklarını, gerek Türkiye’de, gerekse de yurt dışında çalıştığım süre boyunca birebir yaşayarak gördüm. Özellikle üniversitemizdeki teori-pratik birliği başarımı son derece olumlu etkiledi. Yine bu dönemde İAÜ Kariyer Merkezi de sunduğu staj ve iş olanaklarıyla bizleri destekledi. O kadar ki, ben sektör değiştirene kadar Kariyer Merkezi’nden bizlere açık pozisyonlar hakkında bilgi gelirdi. Bana kalırsa halen eğitim alan İAÜ öğrencileri de bu yolu tutmalı. Öğrenciler, okulda öğretilen teorik bilgileri muhakkak okul döneminde yapılan stajlar ve kendi alanları ile ilgili part-time işlerle desteklemeliler ve iş hayatına girmeden önce muhakkak üniversitede verilen eğitimin kendilerine nasıl katkı sağlayacağının farkındalığı ile derslere katılmalılardır.

İlkay YELMEN' 13

2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2016 yılında ise yine İAÜ’de Bilgisayar Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi aldım. Halen Kadir Has Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği alanında doktora eğitimime devam ediyor, Türk Hava Yolları (THY) Bilgi Teknolojileri bünyesinde İş Analisti ve Proje Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Uluslararası dergi ve konferanslarda yayınlanan makalelerim var. 2017 yılında THY Bilgi Teknolojileri Proje Yönetim Ofisi tarafından yapılan Proje Yöneticisi değerlendirmesinde 100 puan alarak THY Bilgi Teknolojileri bünyesindeki çalışanlar arasında ilk sırada yer aldım. Üniversite yaşamım boyunca, özellikle kulüp faaliyetlerinde aktif görev almam, yine yapmış olduğum yerinde uygulama çalışmaları ve projeler sayesinde kolay iş bulma imkanım oldu. Kendimi çok yönlü olarak geliştirdiğim için farklı işler yapma fırsatı yakaladım. Ayrıca üniversitedeki hocalarımla olan diyaloğumun kuvvetli olması benim için eşsiz bir deneyim oldu. Derslerimizin uygulama ağırlıklı ve gerçek iş yaşamına uygun içeriklere sahip olması, sözgelimi üniversite-sanayi işbirliği projelerine daha öğrenciyken dahil olabilme olanağı, iş hayatına daha hızlı adapte olmamı sağladı. İAÜ Kariyer Merkezi’nin de özellikle staj konusunda ciddi destekleri oldu. Ancak üniversitemin yurt dışında eğitim alma olanaklarından yararlanmamış olmam da eksiğim oldu. Halen İAÜ’de eğitim alan öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem, akademisyenlerle kuvvetli bir iletişime sahip olmaları ve üniversitenin onlara sunduğu uygulama olanaklarını sonuna kadar değerlendirmeleridir. Eğitim hayatları boyunca en az bir proje faaliyeti içinde yer almaları menfaatlerinedir.

Elif ALTINIŞIK' 13

1990 İstanbul doğumluyum. 2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi’nin İngilizce eğitim veren bölümlerinden Uluslararası Ticaret bölümü birincisi olarak mezun oldum. Seyahat tutkum, yeni kültür, yeni insan açlığım sayesinde uluslararası alanda kendimi konumlandırmak istemem, biraz da ailemin ticaretle uğraşması lisans hayatımı bu bölümle taçlandırmama sebep oldu. 2014 yılından beri uluslararası ekonomi temelli Uluslararası İşbirliği Platformu / Boğaziçi Zirvesi ‘nde (Bosphorus Summit) Başkan Yardımcısı ve Koordinatör olarak çalışmaktayım. İnternasyonel bağlamda büyük bir network ağı ve çözüm üretici olarak Türkiye’nin işbirliklerine ve geleceğine köprü olma niyetiyle görevimi sürdürmekteyim. İstanbul Aydın Üniversitesi, verdiği eğitimin kalitesi ve niteliğiyle oluşturduğum iş ve arkadaşlık çevremde önemli bir rol oynadı. Arkadaşlarımla kurduğum E-TİCARET Kulüpleri Birliği de diğer üniversiteler ile entegre çalışmamız doğrultusunda bugün yaptığım uluslararası ekonomi temelli zirveme oturum bilirkişiliği açısından büyük katkı sağladı. İAÜ öğrencisi olarak 2012 yılında Erasmus programı kapsamında Portekiz’de öğrencilik deneyimi yaşadım. Hayatımın belki de şu ana kadarki en güzel deneyimi olduğu için herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Yurtdışında eğitim sadece eğitimle kalmıyor; çokça eğlenip çokça deneyimliyorsunuz. Kısacası her ülkede bir eviniz oluyor  Okulun her sene üzerine katarak büyüttüğü çocuğu sahiplenin: kulüplere üye olun, aktivite yapın, tartışın, seminerlere katılın, yurtdışı programlarına katılın, 3.bir dil ! öğrenin, bolca sohbet bolca tecrübe edinin. Enerjiyi her zaman doğru akımda kuvvetlendirmek gerektiğine inanırım. İçine eğlence , mantık, pozitiflik, öğrenme açlığı, sanat vb. eklerseniz doğru bir lider veya doğru bir takım arkadaşı olabilirsiniz. Hocaları, okulu, haklarını, her türlü olanağını sonuna kadar kullanın. Verdiğinden fazlasını almaya çalışın; en güzel seneleriniz sonraki yaşantınızın en eksiksiz geçmesini sağlasın. Ama hep iyi görüp iyi olmaya çalışın, kendinize inanırsanız başarırsınız.

Alper Çağlayan SARRAF' 17

1 Ağustos 1989’da Adana’nın Ceyhan ilçesinde doğdum. İlkokul ve ortaokul eğitimimi 2003 yılında Sakarya ilköğretim okulu’nda, lise eğitimimi ise 2007 yılında Ceyhan Halil Çiftçi Anadolu lisesinde tamamladıktan sonra 2008’de üniversite sınavını kazanarak Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü’nde eğitimine başladım. 3 sene mühendislik eğitimi aldıktan sonra her zaman hayalimdeki meslek olan diş hekimliğini aklımdan çıkaramadığım için bir kez daha bu hedefim doğrultusunda yürüme kararı aldım ve 2011 yılında üniversite sınavına tekrar girdim. İAÜ ile tanışmamız da bu şekilde oldu. 2011 Eylül ayında İAÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde eğitimime hayalim olan hedefler doğrultusunda elverişli eğitim koşullarında yürümeye başlamıştım. 2013 yılında yoğun ders temposunun arasında arkadaşlarımla beraber 3 yıl boyunca kurucu başkanlığını yaptığım ağırlıklı olarak sosyal sorumluluk projelerine yer verdiğimiz ve birçok başarılı organizasyona imza attığımız fakültenin ilk öğrenci kulübü olan ‘Dişe Dokunur İşler Kulübü’nü kurduk. Farklı üniversite kulüpleri, çeşitli vakıflar, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığımız ortak projelerle çocukların gülümsemesine, okullara kütüphane öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırılmasına aracı olduk. 2014 ağustos ayında Harvard School of Dental Medicine’da gözlemci öğrenci olarak 1 ay geçirdim. 2015 ağustos ayında henüz 3.sınıfı yeni bitirdiğim dönemin ardından Estetik Diş Hekimleri Akademisi Derneği(EDAD)’nin diş hekimliği fakültesi öğrencileri ve doktora öğrencileri arasında yapmış olduğu bilimsel araştırmalar yarışmasında ‘Mandibular Kanalın Panoramik Röntgen ve Dental Volumetrik Tomografi ile Karşılaştırmalı Değerlendirmesi’ adlı araştırmam 2.lik ödülüne layık görüldü. 2015 yılının Ağustos ve eylül aylarında İAÜ Erasmus Ofisi’nin bize sağladığı erasmus staj hareketliliği kapsamında ‘Universitat Hamburg’ da gözlemci olarak 2 ay geçirdim. Bu gözlemler bana hem diş hekimliğini hem de hayatı çok farklı açılardan görme ve değerlendirme vizyonu kazandırdı. 2017 haziran ayında diş hekimliği fakültesinden mezun oldum. Ekim 2017’den beri İAÜ Diş Hekimliği Fakültesi Büyükçekmece Ağız ve Diş Sağlığı merkezi’nde ve kendi özel kliniğimde diş hekimi olarak mesleğime devam ediyorum. Öğrenciliğim boyunca 15 farklı ülke,25ten fazla şehir gördüm ve detaylı bir şekilde gezdim. Farklı diller öğrenmeye çalıştım. Çeşitli sosyal topluluklara üye oldum, çok farklı sosyo-kültürel profilden insanlarla tanışmaya ve iletişim kurmaya çalıştım. İyi iletişim kurma ve düzgün konuşma üzerine kitaplar okuyup konferanslara katıldım, hatta bazı önemli bulduğum iletişim fakültesi derslerine gizlice katılıp dersleri dinledim. Fırsat buldukça sanat spor ekonomi gibi farklı alanlarda etkinliklere ve konuşmalara da katılmaya çalıştım. Bana göre insanı belli bir yerlere getiren şartlar arasında en ön sırada o insanın vizyonu yer alır. Şans, para, network, çalışkanlık, aile desteği gibi faktörler elbette çok önemlidir ancak bunların iyi bir sonuca varabilmesi için ilk önce şartları değerlendirebilecek bir vizyonu olmalı insanın. Henüz daha alacak çok yolum var ama bir insan için hayattaki en büyük şanslardan birinin mesleğini tutkuyla yapması olduğunu düşünüyorum. Ben sevdiğim mesleğe çok farklı yolları ve zorlukları aşarak geç de olsa ulaştım. Fakülteyi 28 yaşında bitirmiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki hayatta mutlu olacağınız şeyleri yapmak için hiçbir zaman geç değildir. Yeterki harekete geçin.

Uğur KADAM' 14

1990 Zonguldak doğumluyum. Liseyi Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra 2009 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi’nde eğitime başladım. 2010 yılında ise eğitim hayatım devam ederken çalışmaya başladım. Yine aynı sene içerisinde faaliyetlerim paralelinde web uygulamaları geliştirmek ve kurumsal tanıtım siteleri yapmak adına Mito İnternet’i kurdum. 2014 yılında İAÜ Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra 1.5 sene boyunca Tat Gıda A.Ş. bünyesinde projede danışman olarak görev aldım. Şu anda kendi girişimim olan yolluyo’da yönetici olarak çalışıyorum. Üniversite hayatım boyunca sosyal kulüplerde faal olmam, sorumluluk alma, idari, yönetimsel ve sosyal yeteneklerimin gelişmesinde büyük rol oynadı. Bunun ile birlikte eğitim hayatında kişisel gelişimimize de destek veren eğitmenlerimiz sayesinde gerek sosyal alanlarda gerekse iş hayatında bana değer katan birçok birikim edindim. Bölümümüzde almış olduğumuz eğitim kesinlikle bizleri iş hayatına hazır hale getirdi diyebilirim. Gerek ders içerikleri gerekse derslerin uygulamalı işleniş şekilleri üniversitede okurken ve üniversite sonrasında iş hayatımda çok faydalı oldu. İAÜ’de aldığım eğitim sayesinde iş hayatımda mesleğimin detaylarının ve görevlerinin neler olduğunu daha iyi kavradım. İş hayatı ile paralel olarak almış olduğum eğitim sayesinde çalışma hayatımda karşılaştığım zorlukları, eğitimimde edindiğim bilgilerim sayesinde aşabilme fırsatlarım oldu. Halen İAÜ’de eğitim hayatına devam eden arkadaşlarımız özellikle üniversite boyunca aldıkları eğitimin kendilerinin iş hayatında fazlasıyla etkili olacağının farkında olurlarsa İAÜ’den daha verimli bir şekilde faydalanabileceklerini düşünüyorum. Hem kampüsün hem de İAÜ’nün onlara sunduğu tüm imkanları kullanmaya gayret etsinler. Daha fazlasını istesinler. Gerek kariyer anlamında gerekse sosyal anlamda üniversite bünyesinde sağlanan imkanlara ellerinden geldiği kadar katılmaya, aktif bir öğrenci olmaya özen göstersinler.

Burcu Burkut ERENKUL' 13

1989 yılında İstanbul’da doğdum. 2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Halen TRT Haber kanalında “Otoyorum” isimli bir otomobil programı sunuyorum. Aynı zamanda Anadolu Hayat Emeklilik şirketinde 1 yıldır kurumsal hizmet merkezi iletişim biriminde çalışmaktayım. 7 yaşımdan bu yana Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun (TOSFED) lisanslı sporcusuyum. Otomobil sporlarının pek çok branşında yarıştım. Türkiye ve İstanbul şampiyonluklarım var. İstanbul Aydın Üniversitesi’nin en güzel yanı çok hızlı değişen ve gelişen bir üniversite olmasıydı. Dinamik yapısı okulda özgür olmayı sağlıyordu. İAÜ’de eğitim almak, bana istediğim zaman kapısını çalabileceğim çok güzel dostluklar kazandırdı. Öte yandan aldığım eğitim, okurken de mesleğimi deneyimleme, dolayısıyla mesleki tecrübe kazanma şansı veriyordu. “Yerinde uygulama” sayesinde mesleğimi yerinde deneyimleme şansı buldum. Özellikle benim açımdan mesleğime dair bir stüdyomuzun olması orada pek çok pratik yapma imkanı bulmamız bana büyük avantajlar sağladı. İş yaşamımda daha pratik ve hızlı düşünmemi sağladı. Okulun en sevdiğim yönlerinden biri buydu. Hatta İAÜ’yü en başarılı bulduğum konu buydu diyebilirim. Halen eğitimine devam eden öğrenci arkadaşlarıma okulda geçirdikleri her anın kıymetini bilerek, olabildiğince mesleklerini deneyimlemelerini ve hocalarından sonuna kadar faydalanmalarını tavsiye ederim. Zira okulumuz, kendini geliştirmek isteyen öğrencilerin arkasında duran ve buna çok fazla olanak sağlayan bir kurum. Öğretim üyelerimiz de oldukça deneyimli ve bilgilerini paylaşmaktan kaçınmayan değerli insanlar. Sonuç olarak İAÜ’de okurken ve bugün geriye dönüp baktığımda “keşke şu da olsaydı” dediğim hiçbir nokta olmadı. O kadar ki, İAÜ’de okumaktan son derece mutlu olanlardan biriyim.

Mustafa ÖZAN' 07

23.10.1976 İstanbul doğumluyum. Bakırköy Ticaret lisesinden mezun olduktan sonra bir süre eğitim hayatıma ara verdim. 1994 yılında Carousel Alışveriş Merkezi muhasebe sorumlusu olarak iş hayatıma başlangıç yaptım. İş hayatım AVM deneyimi ile baraber, alışveriş merkezi sektörü üzerine yoğunlaştım. 2018 yılı sonuna kadar Metroport alışveriş ve yaşam merkezi genel olarak görev yaptım. 2007 Yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Lojistik bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarımda hem çalışıp hemde eğitim hayatımı devam ettirdiğim için planlı ve düzenli bir hayat yaşamam gerektiğini tasarlamıştım. Kariyer merkezimiz, öğrenci kulüplerimiz ile birlikte, kariyer günleri bahar şenlikleri faaliyetler hazırlayarak üniversitemizde etkin öğrenciler arasında yer aldık. Üniversitemizin bizlere sağlamış olduğu imkan ve ayrıcalıkları sonuna kadar kullanmaya çalıştık. Üniversite öğrencilik yıllarım oldukça keyifli, mutlu ve en önemlisi verimli geçti. 2018 yılı ile birlikte doktora eğitimini tamamladı. Şu anda bir vakıf üniversitesinde Dr. Öğretim üyesi olarak ders vermekteyim. Öğrenci kardeşlerime tavsiyem sizlere sunulan imkan ve faaliyetleri sonuna kadar kullanın.

Gizem TETİK’ 18

1994 Bursa doğumluyu. Liseyi Ertuğrulgazi Anadolu Lisesi /Yenişehir/Bursa okudum. 2018 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi’nin Psikolji Bölümü’nden onur derecesi ile mezun oldum. Ayrıca Erasmus ile bir dönem Polonya’daki University of Social Science and Humanities’te eğitim gördüm. Mezun olduktan sonra da stajyer rehber öğretmen olarak; Ataköy Anadolu Lisesi, stajyer psikolog olarak ise; Arkedia Danışmanlık ve Eğitim Merkezi, T.C. Bakırköy Adalet Sarayı, Küçükçekmece Adliyesi 2. Aile Mahkemesi, (TEGV) Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Bursa Yüksek İhtisas Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nde görev yaptım. Halen Avcılar Özel Haseki Koleji’nde Çocuk ve Ergen Psikoloğu olarak görev yapmaktayım ve Işık Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Klinik Psikoloji Programı’nda “Çocuk ve Ergen” konusunda yüksek lisansıma devam etmekteyim.

Halil ÖZDEK' 07

28.04.1985 İstanbul doğumluyum. 2007 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden, daha sonra 2019 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İktisat Yüksek Lisans bölümünden mezun oldum. Eğitim bilgilerime ek olarak Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi tamamlayarak şu an da İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünde eğitim hayatımı devam ettirmekteyim. 7 yıldır İstanbul Aydın Üniversitesi Mezunlar Derneği (İAÜMED) Genel Koordinatörlüğü, İstanbul Aydın Üniversitesi DGS Koordinatörlüğü, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Sayısal Mantık dersleri vermekte, ek olarak İAÜMED dergisinde editörlük görevlerime devam ettirmekteyim. Üniversite hayatım boyunca mağazalar zincirinde, mağaza yöneticiliği ve sonrasında medikal ve ilaç sektöründe sırasıyla Marmara, Karadeniz ve Akdeniz bölgeler yöneticiliği daha sonrasında Türkiye Bölgeler yöneticiliği görevlerinde bulundum. İstanbul Aydın Üniversitesinde öğrencilik yıllarım çok güzel geçti. Diğer üniversitelerin aksine bizim okulumuz da çok sıcak, samimi bir ortam vardı. Burada çok güzel ve hala devam eden iyi dostluklar edindim. Aynı şekilde çok değerli hocalar tanıma, onlardan ders alma imkanı buldum. Dolayısıyla bu birikim tabii ki kariyerimi de olumlu etkiledi. Özellikle üniversitemizdeki staj uygulamasının öğrencilere tecrübe kattığını söyleyebilirim. Çalışma hayatına hazırlık için bu stajlar çok önemli. İş hayatının nasıl bir ortam olduğunu görmüş oluyorsunuz ve böylelikle mezun olduğunuz zaman iş hayatına adaptasyonda sıkıntı yaşamıyorsunuz. Üniversite hayatım süresince sürekli çalıştım, buna hafta sonları ve yaz ayları da dahil. İstanbul Aydın Üniversitesinde öğrendiğim teorik bilgileri aynı dönemde pratiğe dökme imkanı buldum. Hatta zaman buldukça yurt dışına çıkıp farklı yerleri görüp farklı kültürleri tanımaya çalıştım vizyonumu geliştirip, iş hayatında beni olumlu etkileyeceğini düşündüm ve öyle de oldu. İstanbul Aydın Üniversitesi Kariyer Merkezi sayesinde İstanbul Aydın Üniversitesi'nde iş hayatımı devam ettiriyorum. Şu anda eğitim hayatına devam eden öğrencilere; Öğrenilmesi gereken birçok şey var. Özellikle tecrübe sahibi insanlar ile ilişki kurulması önemli. Eğer gerçekten alanınız ile ilgili kariyer planlaması yapmak istiyorsanız her anınızı dolu dolu geçirin. Eğitim, seminer ve etkinliklere mutlaka katılım sağlayın. Staj yapın. Arı misali her çiçekten bal almaya çalışın. Hayatta öğrenilen tecrübe ve bilgi birikiminin ne zaman karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. Belki de önemsemediğiniz küçük bir bilgi sizin hayatınıza yön verebilir.

Büşra Merve BÜYÜKÇINAR ÖZTÜRK’ 16

30 Temmuz 1994 yılında İstanbul’da doğdum. 2016 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden onur derecesi ile mezun oldum. Halen İstanbul Aydın Üniversitesi, Psikoloji bölümünde yüksek lisans yapmaktayım. Mezun olduktan sonra özel bir okulda bir sene iş deneyimim oldu ardından 2017 yılı itibari ile İstek Barış İlkokulu’nda sınıf öğretmenliği görevimi yerine getirmeye başladım. İlkokul zamanlarımdan bu yana oyuncaklarımı karşıma alıp ders anlatmak ile başlayan öğretmenlik isteğim halen bütün heyecanıyla sürüyor. Üniversite yılları herkes gibi hayatımın en güzel dönemlerinden biriydi. Bana birçok dost ve keyifli anılar bıraktı. 2018’in Temmuz ayında evlenirken de üniversitede kazandığım dostum nikah şahidim olarak yanı başımdaydı. Büyük bir inanç ve sevgi ile yaptığım mesleğimdeki gelişimimde üniversitedeki hocalarımın katkısı çok büyüktür. Mesleğimdeki en önemli hedefim empati yeteneği güçlü, çevresine karşı duyarlı, özgün ve özgür bireyler yetiştirmek. Yüksek lisansım doğrultusunda üniversitemin de katkıları çocuk psikolojisi alanında yapmak istediğim çalışmalardaki amacım, ancak mutlu çocukların mutlu bir gelecek inşa edebilecekleri fikridir. Halen üniversitede öğrenci olan arkadaşlarıma tavsiyem; hocalarından öğrenebilecekleri her bilgiyi dikkatle toplamaları ve birçok faaliyette görev almaları. Çünkü üniversite zamanlarımız hayatımızın en değerli anılarından birine dönüşüyor ve ardımıza bakarken gülümseyerek hatırlamak en büyük şansımız.

Emrah YAYLA' 16

21.04.1989 Batman doğumlu olup 1991 yılında Gaziantep’e göç etmiş bir ailenin en büyük çocuğuyum. Fen Lisesini kazanıp burada bir sene okuduktan sonra özel nedenlerden ötürü Gaziantep Seçkin Kolejine geçip buradan mezun oldum ve 2007 yılında Dicle Üniversitesi İnşaat Bölümünde 2 sene okuduktan sonra hem DGS hem de üniversite sınavına yeniden hazırlandım. Her iki sınavdan da başarılı bir sonuç alarak sistemin kurbanı olmayıp kendi tercihimi kendimin yapacağı bir durum yarattım ve en büyük hayalim olan İstanbul şehrinde okumayı gerçekleştirdim. Tercihimi 2011 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi’nden yana kullandım. Eğitim- öğretimde etkin akademisyen kadrosu ve öğrenciyi destekleyen bursları nedeni ile yapmış olduğum bu tercihin ne kadar doğru olduğunu bugün iş hayatımda çok daha anlıyor ve gururlanıyorum. 2011 yılında Hukuk Fakültesini kazanıp üniversitede Hukuk Kulübü’nün kurucu yönetimi dâhil birçok çalışmalarda bulundum. Özellikle İAU TOG( Toplum Gönüllüleri Vakfı) kurucu koordinatörlüğünü de yaparak vakfın gerek ülke gerekse de uluslararası projelerinde çalışmalarını üniversitemize de getirerek üniversitemizin yerelde tanıtımını ve ülke içerisindeki ihtiyaç sahiplerine temas kurmasında adeta köprü vazifesini üstlendim. Böylece birçok köy okullara tadilatından kütüphane, bilim sınıfı kurulmasına kadar birçok çalışma ile ihtiyacı olan öğrencilere kıyafet ve kırtasiye ihtiyaçlarına kadar tüm eksiklikler üniversitemizdeki diğer kulüplerin de desteği ile çeşitli etkinliklerle giderildi. Bunun dışında demokrasi ve insan hakları alanında birçok çalışmalara imza atıldı. Özellikle ülkemizde 2011-2016 döneminde yaşanan kaza ve doğal afetlerde ihtiyaç sahiplerine tek tek ulaşılarak 40 bini aşkın öğrencinin ve üniversite yönetiminin desteğinin onlarla olduğu anlatıldı ve bu insanlara yardımcı olarak sadece eğitim öğretim değil toplumsal alanda da ihtiyaç sahiplerine desteğimizi eksik etmedik. Ayrıca üniversite içerinde mevcut Toplumsal Duyarlılık Kulübü, Müzik Kulübü vd. kulüpler ile çalışarak üniversitede birçok etkinlik düzenledik ve gerek ülkemizde gerek uluslararası platformda üniversitemizi layığı ile temsil ettik. Nihayetinde hukuk alanında da birçok etkinlik ve seminer düzenleyerek ülkede tartışma konusu olan konulara üniversite olarak ışık tuttuk. Türkiye Barolar Birliğinin desteği ile Ankara’da düzenlenen Ceza Hukuku kurgusal duruşma yarışmasında üniversitemizi temsil ederek birçok köklü üniversiteyi geçerek finallere kaldık. Çeşitli elemelerden geçip finale kalarak yapmış olduğumuz bu başarıyı taçlandırarak Türkiye 3. Sü olduk ve kendimiz ve üniversitemiz için de bir ilki gerçekleştirdik. Bu süreçte Amerika- Texas- Austinde 4 ay çalışarak yabancı dilimi geliştirdim ve farklı kültürden insan tanıyarak iş hayatına merhaba dedim. Böylece Hukuk Fakültesinden başarılı bir şekilde mezun olarak İstanbul Barosuna avukatlık başvurusunu yaparak avukat stajyerlerinin staj yapmak istediği ve adeta sıraya girdiği Av. Necip Şenel- Şenel Hukuk Bürosu’nda yaptığım mülakat sonucu stajyer olarak kabul edilerek özellikle hayal ettiğim Butik Hukuk Bürosunda 2016-2017 dönemi staj dönemimi başar ile sonuçlandırdım. İstanbul Aydın Üniversitesinde öğrendiğim teorik bilgileri aynı dönemde pratiğe dökme imkanı da buldum. Üniversite döneminde yapmış olduğum birçok çalışmalar, projeler ve başarılar bana sayısız arkadaş ve dost kazandırmıştı. Böylece çalışma hayatına hazırlık için yapmış olduğum staj dönemi dahil ülkenin bir çok şehrinde ve adliyesinde işlemler yaptım ve ülke gündemini etkileyen önemli duruşmalar dahil oldum. İş hayatının nasıl bir ortam olduğunu görüp benimseyerek kendi müvekkil portföyümü oluşturdum ve stajım sonrası avukatlık ruhsatnamemi almamla birlikte Av. Necip Şenel ile iş ortaklığı anlaşması yaparak mesleğe ilk adımımı attım. Hukuk Fakültesi sonrası birçok farklı iş alanında faaliyet gösteren şirketlerin vekillik yaparak mesleğimin ilk yıllarında hayat edemeyeceğim bir seviyeye ulaştım ve yarın için hayaller kurmaya ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyorum. Bu hususta Martin Luther King’in bir sözü her zaman pusulam olmuştur. I have a dream! One Day. I Know!

Duygu YILMAZ' 13

Merhabalar, ben Duygu Yılmaz 1988 Doğumluyum. 4 yaşımdan beri İstanbul’da yaşıyorum. Liseyi Üsküdar Anadolu lisesinde okudum. Sonrasında Kocaeli Ünv. Gıda Teknolojisi bölümünü bitirip Malatya İnönü Ünv. Gıda Mühendisliği bölümüne geçiş yaptım orada ortalamam yüksek olduğu için İstanbul Aydın Ünv. ( Tam Burslu) Gıda mühendisliği bölümüne yatay geçiş yaptım. Mühendislik fakültesini bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Fakültesine başladım ve İstanbul Teknik Üniversitesinde Yüksek lisansa başladım. Çok fazla sosyal çevresi olan ve hep sosyal olan biriydim. İş haricinde kalan zamanlarımın çoğunda yurt dışı eğitim programlarına katılmak, dostlarımla ve ailemle vakit geçirmeye çok özen gösteriyorum. Liseden beri iş hayatının hep içinde oldum. Üniversite hayatımda aynı şekilde devam etti. THY, ÜLKER, Gamma-Pak, Balparmak gibi birçok firmada staj, yarı zamanlı ve tam zamanlı çalışmam oldu. Üniversiteden mezun olduktan sonra hemen yüksek lisansa başladım, kurumsal bir firmanın Kalite ve üretim departmanında mühendislik yaparken babamın kahvaltıda midesine iyi geldiği düşüncesiyle zeytin çekirdeği yutmasının üzerine aklıma gelen bir fikir ile kurumsal hayata hoşça kal deyip kendi işimi kurmak için yola koyuldum ve yaklaşık 4 yılı aşkın süredir Biolive’i her gün daha iyi bir noktaya getirmek için çalışıyorum. Biolive Biyolojik Ve Kimyasal Teknolojile Anonim Şirketi’nin Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam ediyorum. Bu görevimin yanı sıra Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonunun Genel Başkanlığını yapıyorum. Ülkemizde yerli ve milli üretimi arttırmaya yönelik Türkiye’nin dört bir yanında yer alan, birçok danışmanı ve çalışanı bulunan Konfederasyonumuzun Anadolu’da eğitimleri vermesini düzenliyor. Gençlere ve kadınlara yönelik sosyal sorumluluk projeleri yapıyorum. Katıldığım ve düzenlediğim panellerin çoğunda Cumhurbaşkanımızın Baş Danışmanları ile Yerli Ve Milli Üretimi arttırmaya yönelik konuşmalar yapıyorum. Biolive şirketinin kurucusu olarak ülkemizin 2017 Yılının Gelecek Vaat eden Kadın Girişimcisi seçildim ve silikon vadisinde ülkemizi temsil edip İleri Malzeme 1.lik ödülünü alan ilk Uluslararası alanda Türk firma seçildik. Kendimi bildim bileli hep çalıştım yani okul hayatım bile hep iş hayatının içerisinde oldu. Zaman yönetimi benim için hep çok önemli olmuştur ve bana iyi yönde fayda sağlamayacak vakit kaybı yaşatacak her eylemden uzak durmaya özen gösterdim. Eğitim hayatım boyunca THY, Gamma-Pak, Ülker gibi kurumsal firmalarda gönüllü staj yaptım THY’de ise yaz tatillerinde çalıştım. Okul hayatım bittikten sonra Yüksek lisans dönemimde bir dönem Balparmak firmasında Kalite Departmanında mühendislik yaptım. Bu süre içerisinde kendimi ve bu hayatta ne yapmak istediğimi uzun bir süre sorgulamaya başladım. Yapmak istediğim iş ile insanlara özelliklede kadınlara ve kız çocuklarına ilham olmak istiyordum. Biolive fikri aklıma geldikten sonra kurumsal hayatı bırakıp part-time öğrencilere ders vererek oradan elde ettiğim gelir ile hayatıma devam edip Biolive şirketini kurmak için araştırmalar ve çalışmalara başladım. Biolive Vestel Ventures firmasından yatırım alınca şirketimizi kurduk ve yaklaşık 2 Yıldır tüm kariyerimi Biolive’de devam ettiriyorum. Balparmak firmasında kalite mühendisliği yaptığım sırada babamın kahvaltıda zeytin çekirdeği yutması üzerine ben zeytin çekirdeğini araştırmaya başladım. Zeytin çekirdeği gerçekten mideye iyi geliyormu diye çekirdekleri öğüttüm ve içeriğini araştırmaya başladım. Kurumsal hayattan ayrılıp artık sürekli iş fikrimin üzerine araştırmalar yapıyordum. O dönemde İstanbul Teknik Ünv. Teknokentinde Girişimcilik Merkezinde eğitimlere katılmaya başladım. Şu an ki ortaklarım olan Fatih ve Emin İTÜ’den hazırlık sınıfımdan arkadaşlarımdı ikisi de bizde seninle beraber olalım ve biyoplastik üretelim dediler bunun üzerine 3’müz Fatihin öğrenci evinde bir laboratuvar kurduk ve çalışmalara başladık. Biolive şirketleşmeden önce yaklaşık 2 yıl evde ortağım Fatih’in evinde kurduğumuz laboratuvarda çalışmalar yaparak elde edilen bir buluş üzerine kurulmuştur. Biolive için hergün prototip çalışmaları yaptık ve 3 ortak part-time çalışarak kendi laboratuvarımızı evde kurduk. İlk zamanlarda kimse zeytin çekirdeğinden biyoplastik üreteceğimize inanmadı biz 3 ortak yılmadan çalıştık ilk katıldığımız yarışma olan Boğaziçi Üniversitesinin girişimcilik yarışmasında 2.lik alarak Almanya Berlin Tech Open Air etkinliğindeki eğitimlere gönderildik ve yatırımcılar ile görüşmeye başladık. Türkiye’ye döndükten sonra Vestel Ventures dan Metin Bey birgün mentorluk görüşmeleri yaparken masanın üzerinde bizim ürettiğimiz biyoplastikleri farkediyor ve ondan sonra hemen görüşmeler başladı ve Vestel Ventures tan yatırım alıp şirketleştik. Şu anda Yıldız Teknopark’ta kendi üretimimiz ve ofisimiz bulunmaktadır. Biolive Biyolojik ve Kimyasal Teknolojiler Sanayi ve Ticaret A.Ş. zeytin çekirdeklerinden antimikrobiyal ve antioksidan biyoplastik granülleri üreten ve satan, ayrıca bu üretim sürecini tasarlayan ve geliştiren bir biyoteknoloji firmasıdır. Petrol türevi plastikler insan sağlığına ve çevreye zararlıdır. Doğada 750 yılda kaybolmaktadır ve kg plastik başına 6 kg karbon dioksit salınımına sebep olmaktadır. Ayrıca, bazı plastik türleri ısı ile muamele gördüklerinde Bisfenol-A adı verilen kanserojenik bir madde yaymaktadır. Dolayısıyla insanlar plastikle kaplanmış herhangi bir yiyecek veya içecek tükettiğinde, bu zararlı maddeyi vücutlarına almaktadır. Neyse ki günümüzde, insanlar petrol türevi plastiklerin zararları konusunda bilinçli hale gelmeye başlamıştır ve doğaya uyumlu ürünlerin tercihi söz konusu olmuştur. Ayrıca, Avrupa’da ve Amerika’nın bazı eyaletlerinde petrol türevi plastik kullanımının yasaklanması üzerine yasalar da mevcuttur. Tüm bunlar biyoplastik pazarının giderek büyümesini sağlamaktadır. Ancak, biyoplastiklerin birçoğu yenilebilir atıklardan yapılmaktadır ve petrol türevi plastiklerden çok daha pahalıdır. Bunun yanı sıra, genellikle petrol türevi plastiklerin biyo-form haline dönüştürülmesiyle elde edildikleri için tamamen doğal değildir. Tüm bunlara ek olarak, dünyada büyük bir gıda israfı da söz konusudur (yıllık 1.3 milyar ton). Bu noktada Biolive A.Ş., zeytin çekirdeğinden ürettiği tamamen doğal biyoplastik granülleri ile biyo/plastik pazarındaki problemleri ve eksiklikleri gidermek için devreye girmektedir. Biolive ülkemizde her yıl 500000 ton kadar olarak çıkan zeytin çekirdeği atığından (prina) plastik granüller üreten bir firmadır. Bizim en büyük farkımız doğada kaybolan biyoplastik olmasından ziyade doğrudan bir atıktan yeni bir ürün üretmemizdir. Buluşumuz Dünya’da bir ilktir ve Los Angeles’ta ülkemizi Temiz Teknoloji alanında temsil etmiş ve Uluslararası İleri Malzeme 1.lik ödülü alarak ülkemizi döndük. Biolive granülleri, zeytin çekirdeğinde bulunan “oleuropein” adı verilen maddenin aktivasyonu sayesinde doğal olarak antibakteriyel ve antioksidandır. E.Coli de dâhil olmak üzere pek çok mikroorganizma üzerinde inhibe edici etkisi mevcuttur. Bu sayede, gıdalarda sentetik katkı maddeleri kullanmak veya malzemeye pahalı nanoteknolojiler ile antibakteriyel özellik kazandırmak yerine gıdalar Biolive biyoplastikleri ile kaplandığında ya da üzerine yerleştirildiğinde, gıdalar üzerinde raf ömrü artışı ve tazeliğini koruma sağlanmaktadır. Ayrıca Biolive granülleri biyoçözünür, geri dönüşümlü, saydam ve bitkisel atığın değerlendirilmesi sonucu üretildiği için var olan biyoplastiklerden %90 daha uygun maliyetlidir. Biyomalzemeler aslında petrol türevli kullandığınız plastik sektöründe her sektörde kullanılabilir özelliktedir. Biyoplastik sektörü ülkemizde çok bilinmese de son 6 yılda çok fazla bir büyüme etkisi meydana getirmiştir. Bizim hedeflediğimiz en büyük kullanım alanları; - Tek kullanımlık malzemeler ( poşet, çatal, tabak, bardak v.b) - Ziraat malzemeleri - Gıda kullanım kapları, - Gıda ambalajları, - Medikal malzemeler, cerrahi kıyafetler - Pet şişe v.b - Bebek ürünleri (bez, emzik, oyuncak), - Beyaz Eşya sektörü - Otomotiv sektörü - Tekstil - Hijyen materyalleri En başta gelmektedir. Bizim ürünlerimizin en büyük avantajı ise çevreci bir ürün olarak doğada 1 yıl içerisinde kaybolması, kara ve deniz canlılarının hayati tehlikelere maruz kalmasını engellemesidir. 1 Kg plastik atığı 6 Kg CO2 emisyonuna sebep olmaktadır. CO2 emisyonunu engelleyicidir, Gıdaların raf ömrünü arttırıcı etkisinden dolayı gıda katkı madde oranlarını azaltır ve gıda israfını engeller. Tıbbi malzemelerde enfeksiyon kapmayı engeller ve doğal antimikrobiyal özellikte olması en büyük avantajlarından biridir. Üretilen biyomalzemeleri yurt dışına ithal ediyor musunuz ? Evet ilk ihracatımızı pipet üretimi için Almanya’da bir firmaya yaptık. Biolive günden güne büyümekte ve globalleşmekte olan bir şirket olup üretim tesisini açtıktan sonra artan üretim kapasitemizle daha çok ihracat yapıp şirketimizi globale taşımayı hedeflemekteyiz. Ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesinin düzenlediği Imagine Tomorrow Girişimcilik Yarışmasında 1.lik ödülü kazandık ve ABD’nin en önde olan Chobani Gıda firması ile ortak proje çalışmaları yapmaktayız. GİRİŞİMCİLİK ÖDÜLLERİ - Boğaziçi Üniversitesi Enterprize 2.lik ödülü - Tubitak- Kadem 2016 Kadın Girişimcilik 1.lik ödülü - Ege İhracatçılar Birliği Gıda Ar-Ge araştırmacı Kategorisi 2.lik ödülü - Girişimci iş adamları vakfı Başbakan Yardımcısı tarafından alınan fikir mansiyon ödülü - 2017 Tubitak Clean Tech Open Temiz teknoloji alanında alınan ABD Los Angeles ve Silikon Vadisinde Uluslararası 1.lik ödülü - Kagider, Garanti Bankası ve Ekonomist tarafından seçilen Türkiye’nin 2017 Yılının Gelecek Vaad Eden Kadın Girişimcisi 1.lik ödülü - 2017 Yılı Tubitak Kadın Girişimcilik ödülü - Enerji Bakanlığı tarafından seçilen Türkiye’nin Enerji veren ilk 3 kadını arasında yer alınması - OİB (Otomotiv İhracatçılar Birliği) Otomotiv Proje Pazarı 1.lik ödülü - Yıldız Teknik Üniversitesi Start-up 1.lik ve Star Camp Silikon Vadisi Eğitim Ödülü - Mercedes Benz Start-up Sosyal Fayda Alanı 1.lik ödülü - Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG) ile New York Programında Yer alan Girişim Kategorisi ödülleri