Mezun Haberleri

fatma gülşah dizar.

Fatma Gülşah DİZAR' 07

2007 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi’nin Büro Yönetimi bölümünden mezun oldum.
10 yıldır THY Teknik A.Ş çalışanıyım. Üretim Planlama ve Kontrol biriminde planlama uzmanı, eğitim koordinatörü ve kalite koordinatörü gibi pozisyonlarda çalıştım. Bununla birlikte yaklaşık 2 yıldır Create the Craft adıyla başlamış olduğum girişimimi sürdürmekteyim. Bu girişim için de İAÜ Kariyer Merkezi ve merkezimizin müdürü Sözer Kırca’dan eğitim ve teknik ayrıntılar konusunda büyük destekler aldım. İstanbul Aydın Üniversitesi’nin ilk öğrencilerinden olmak ve küçük bir mevcut ile büyük adımlar atmak dönem arkadaşlarımla birlikte bir aidiyet duygusu oluşturdu. Bizler hem eğitim anlamında hem öğrencilik dönemimizde bize verilen sorumluluklar ile kendine güvenme, yeteneklerini ve yapabileceklerini keşfetme anlamında önemli farkındalıklar kazandık. Özellikle Yerinde Uygulama sistemi ile iş hayatının içine dahil edilmek öğrenciler adına büyük bir avantaj. Aldığım eğitim ve öğrenci olarak okulda dahil olduğum her oluşum çalışma hayatımda bana işi kavrama, girişken, sorumluluk sahibi ve organize olmak gereken durumlarda büyük avantaj sağladı. İstanbul Aydın Üniversitesi mezunu olarak halen Yerinde Uygulama ile gittiğim şirketin çalışanıyım. Öğrenci farkındalık ile hareket ettiğinde güzel bir eğitim ve iş hayatına entegre olma anlamında kolaylık yaşadığını görecektir. Halen İAÜ’de eğitim alan arkadaşlarımız, eğer okulun da öğrenciliğin de hakkını verirlerse, bulundukları yerin farkında olurlarsa, tıpkı benim gibi, hayat boyu “keşke” demeyeceklerdir. Bilinçli öğrenci hem öğrenciliğin tadını çıkarır hem de kendisine artı olarak katabileceği her konuya dahil olur.

Sinem

Sinem VURAL' 07

1986 Gümüşhane doğumluyum. İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünün ilk mezunlarındanım. Mezuniyet sonrası 1,5 yıl kadar Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın Dr. Mustafa Aydın’ın özel kaleminde görev yaptım. Ardından 2 yıl kadar da Londra’da özel bir şirkette çalıştım. Son 8 yıldır da Türk Hava Yolları’nda (THY) uçucu olarak görev yapıyorum. İstanbul Aydın Üniversitesi, dürüstlük, eşitlik, adalet, güvenilir olma, başarı odaklılık, yeniliklere açıklık gibi değerlerimin daha da gelişmesine katkıda bulundu. Üniversite her şeyden önce insana bir vizyon katıyor. Öğrenci bunun üzerine koyarak kendi kişisel gelişimini tamamlıyor diye düşünüyorum. Öyle ki, burada aldığım eğitimin ve etik değerlerin bana kattıklarını, gerek Türkiye’de, gerekse de yurt dışında çalıştığım süre boyunca birebir yaşayarak gördüm. Özellikle üniversitemizdeki teori-pratik birliği başarımı son derece olumlu etkiledi. Yine bu dönemde İAÜ Kariyer Merkezi de sunduğu staj ve iş olanaklarıyla bizleri destekledi. O kadar ki, ben sektör değiştirene kadar Kariyer Merkezi’nden bizlere açık pozisyonlar hakkında bilgi gelirdi. Bana kalırsa halen eğitim alan İAÜ öğrencileri de bu yolu tutmalı. Öğrenciler, okulda öğretilen teorik bilgileri muhakkak okul döneminde yapılan stajlar ve kendi alanları ile ilgili part-time işlerle desteklemeliler ve iş hayatına girmeden önce muhakkak üniversitede verilen eğitimin kendilerine nasıl katkı sağlayacağının farkındalığı ile derslere katılmalılardır.

8

İlkay YELMEN' 13

2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2016 yılında ise yine İAÜ’de Bilgisayar Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi aldım. Halen Kadir Has Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği alanında doktora eğitimime devam ediyor, Türk Hava Yolları (THY) Bilgi Teknolojileri bünyesinde İş Analisti ve Proje Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Uluslararası dergi ve konferanslarda yayınlanan makalelerim var. 2017 yılında THY Bilgi Teknolojileri Proje Yönetim Ofisi tarafından yapılan Proje Yöneticisi değerlendirmesinde 100 puan alarak THY Bilgi Teknolojileri bünyesindeki çalışanlar arasında ilk sırada yer aldım. Üniversite yaşamım boyunca, özellikle kulüp faaliyetlerinde aktif görev almam, yine yapmış olduğum yerinde uygulama çalışmaları ve projeler sayesinde kolay iş bulma imkanım oldu. Kendimi çok yönlü olarak geliştirdiğim için farklı işler yapma fırsatı yakaladım. Ayrıca üniversitedeki hocalarımla olan diyaloğumun kuvvetli olması benim için eşsiz bir deneyim oldu. Derslerimizin uygulama ağırlıklı ve gerçek iş yaşamına uygun içeriklere sahip olması, sözgelimi üniversite-sanayi işbirliği projelerine daha öğrenciyken dahil olabilme olanağı, iş hayatına daha hızlı adapte olmamı sağladı. İAÜ Kariyer Merkezi’nin de özellikle staj konusunda ciddi destekleri oldu. Ancak üniversitemin yurt dışında eğitim alma olanaklarından yararlanmamış olmam da eksiğim oldu. Halen İAÜ’de eğitim alan öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem, akademisyenlerle kuvvetli bir iletişime sahip olmaları ve üniversitenin onlara sunduğu uygulama olanaklarını sonuna kadar değerlendirmeleridir. Eğitim hayatları boyunca en az bir proje faaliyeti içinde yer almaları menfaatlerinedir.

IMG_0710

Uğur KADAM' 14

1990 Zonguldak doğumluyum. Liseyi Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra 2009 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi’nde eğitime başladım. 2010 yılında ise eğitim hayatım devam ederken çalışmaya başladım. Yine aynı sene içerisinde faaliyetlerim paralelinde web uygulamaları geliştirmek ve kurumsal tanıtım siteleri yapmak adına Mito İnternet’i kurdum. 2014 yılında İAÜ Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra 1.5 sene boyunca Tat Gıda A.Ş. bünyesinde projede danışman olarak görev aldım. Şu anda kendi girişimim olan yolluyo’da yönetici olarak çalışıyorum. Üniversite hayatım boyunca sosyal kulüplerde faal olmam, sorumluluk alma, idari, yönetimsel ve sosyal yeteneklerimin gelişmesinde büyük rol oynadı. Bunun ile birlikte eğitim hayatında kişisel gelişimimize de destek veren eğitmenlerimiz sayesinde gerek sosyal alanlarda gerekse iş hayatında bana değer katan birçok birikim edindim. Bölümümüzde almış olduğumuz eğitim kesinlikle bizleri iş hayatına hazır hale getirdi diyebilirim. Gerek ders içerikleri gerekse derslerin uygulamalı işleniş şekilleri üniversitede okurken ve üniversite sonrasında iş hayatımda çok faydalı oldu. İAÜ’de aldığım eğitim sayesinde iş hayatımda mesleğimin detaylarının ve görevlerinin neler olduğunu daha iyi kavradım. İş hayatı ile paralel olarak almış olduğum eğitim sayesinde çalışma hayatımda karşılaştığım zorlukları, eğitimimde edindiğim bilgilerim sayesinde aşabilme fırsatlarım oldu. Halen İAÜ’de eğitim hayatına devam eden arkadaşlarımız özellikle üniversite boyunca aldıkları eğitimin kendilerinin iş hayatında fazlasıyla etkili olacağının farkında olurlarsa İAÜ’den daha verimli bir şekilde faydalanabileceklerini düşünüyorum. Hem kampüsün hem de İAÜ’nün onlara sunduğu tüm imkanları kullanmaya gayret etsinler. Daha fazlasını istesinler. Gerek kariyer anlamında gerekse sosyal anlamda üniversite bünyesinde sağlanan imkanlara ellerinden geldiği kadar katılmaya, aktif bir öğrenci olmaya özen göstersinler.

unnamed

Elif ALTINIŞIK' 13

1990 İstanbul doğumluyum. Enerjik, mantıklı, dürüst bir pozitif, eğlenceli bir yaratıcı, bağımlı bir lider, bağımsız bir takım arkadaşıyım. Çocukluğumdan itibaren sanatın üç ana dalı olan resim, müzik, tiyatro ve sanatsal yapılanmalar ile ilgilenmiş, pratik etmiş ve bunlara tecrübe çizelgemde memnuniyetle yer vermişimdir. Seyahat tutkum, yeni kültür, yeni insan açlığım sayesinde uluslararası alanda kendimi konumlandırmak istemem, biraz da ailemin ticaretle uğraşması lisans hayatımı da Uluslararası Ticaret(İng) bölümü ile taçlandırmama sebep olmuştur. 2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi’nin İngilizce eğitim veren bölümlerinden Uluslararası Ticaret bölümü birincisi olarak mezun oldum. Uluslararası İşbirliği Platformu / Boğaziçi Zirvesi( Bosphorus Summit) Başkan Yardımcısı ve Koordinatörü olarak üç senedir çalışmaktayım. İstanbul Aydın Üniversitesi, verdiği eğitim sayesinde şu anki konumumda olaylara bakış açım açısından önemli bir rol oynadı. İAÜ'de arkadaşlarım ve benim oluşturduğum E-TİCARET Kulüpleri Birliği diğer üniversiteler ile entegre çalışmamız doğrultusunda bugün yaptığım uluslararası ekonomi temelli zirveme oturum bilirkişiliği açısından büyük katkı sağlamıştır. Ayrıca İAÜ öğrencisi olarak 2012 yılında Erasmus programı kapsamında Portekiz’e gittim. Bu benim için öyle önemli bir kazanım oldu ki, yine olsa yine yaparım diye düşünüyorum. Bütün öğrenci arkadaşlarıma da şiddetle tavsiye ediyorum. İAÜ bana “üniversite gibi üniversite” hissi vermişti. Şu an üzerinden nerdeyse 5 sene geçti, 5 senede İAÜ hayatına, eğitimine, insanına nice güzellikler eklemiş olduğuna inanıyorum. Öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem, hocaların, okulun, haklarının, aktivitelerinin, kısacası her türlü olanağın hakkını verin. Üniversitenin verdiğinden fazlasını almaya çalışın. Bolca sohbet edin, tartışın, seminerlere katılın. Yurtdışı programlarını mutlaka tecrübe edinin. Bu konudaki şiddetli tavsiyemi de yeri gelmişken tekrar etmek isterim. Zira bu aktivite, ufkunuzu açacak, muhteşem bir birey olmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

image1

Burcu Burkut ERENKUL' 13

1989 yılında İstanbul’da doğdum. 2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Halen TRT Haber kanalında “Otoyorum” isimli bir otomobil programı sunuyorum. Aynı zamanda Anadolu Hayat Emeklilik şirketinde 1 yıldır kurumsal hizmet merkezi iletişim biriminde çalışmaktayım. 7 yaşımdan bu yana Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun (TOSFED) lisanslı sporcusuyum. Otomobil sporlarının pek çok branşında yarıştım. Türkiye ve İstanbul şampiyonluklarım var. İstanbul Aydın Üniversitesi’nin en güzel yanı çok hızlı değişen ve gelişen bir üniversite olmasıydı. Dinamik yapısı okulda özgür olmayı sağlıyordu. İAÜ’de eğitim almak, bana istediğim zaman kapısını çalabileceğim çok güzel dostluklar kazandırdı. Öte yandan aldığım eğitim, okurken de mesleğimi deneyimleme, dolayısıyla mesleki tecrübe kazanma şansı veriyordu. “Yerinde uygulama” sayesinde mesleğimi yerinde deneyimleme şansı buldum. Özellikle benim açımdan mesleğime dair bir stüdyomuzun olması orada pek çok pratik yapma imkanı bulmamız bana büyük avantajlar sağladı. İş yaşamımda daha pratik ve hızlı düşünmemi sağladı. Okulun en sevdiğim yönlerinden biri buydu. Hatta İAÜ’yü en başarılı bulduğum konu buydu diyebilirim. Halen eğitimine devam eden öğrenci arkadaşlarıma okulda geçirdikleri her anın kıymetini bilerek, olabildiğince mesleklerini deneyimlemelerini ve hocalarından sonuna kadar faydalanmalarını tavsiye ederim. Zira okulumuz, kendini geliştirmek isteyen öğrencilerin arkasında duran ve buna çok fazla olanak sağlayan bir kurum. Öğretim üyelerimiz de oldukça deneyimli ve bilgilerini paylaşmaktan kaçınmayan değerli insanlar. Sonuç olarak İAÜ’de okurken ve bugün geriye dönüp baktığımda “keşke şu da olsaydı” dediğim hiçbir nokta olmadı. O kadar ki, İAÜ’de okumaktan son derece mutlu olanlardan biriyim.